Про роботу над проєктом

Про роботу над проєктом "Цифрове сховище пам'яті. Архів Сергія Гамченка"

МЕТА ПРОЄКТУ

Науковий Архів Інституту археології НАН України зберігає більше 70-ти фондів. Серед них – персональні архіви вчених – видатних археологів, культурних діячів ХІХ-ХХ століть. Проєктом «Цифрове сховище пам’яті» ми розпочали роботу з оцифрування наших фондів. В умовах карантинних обмежень, коли фізичний доступ до документів обмежився, це завдання набуло особливої актуальності. 

Результатом стали якісно відскановані, детально підписані і представлені на візуально привабливому веб-ресурсі документи фонду археолога Сергія Гамченка (1860-1932) – вченого широких наукових інтересів із цікавою і складною біографією. Приурочено створення сайту до 160-річного ювілею вченого. 

Нашою метою було подбати про один із найстаріших фондів нашого Архіву, водночас полегшивши до нього доступ, зробивши Архів дружнім до віртуального гостя - як вузького фахівця, так і будь-якого вдумливого читача. 

 

РЕАЛІЗАЦІЯ ПРОЄКТУ

Грант Українського Культурного Фонду «Культура в часи кризи: інституційна підтримка» передбачав надання фінансової підтримки організації (у даному разі – Науковому архіву Інституту археології НАН України) терміном на два місяці (листопад-грудень 2020 р.)

За цей короткий термін нам вдалося реалізувати проєкт на належному рівні і у неочікувано значному обсязі. Паперовий фонд Сергія Гамченка якісно оцифровано компанією «Архівні інформаційні системи» і перекладено у нові архівні бокси із чеського безкислотного картону. Майже весь фонд детально описано – створено базу даних у таблицях Excel. Створено сайт, з інтуїтивно зрозумілою адміністративною панеллю, в якій тепер зможуть працювати дистанційно в умовах локдауна не лише співробітники Архіву, а й студенти-практиканти, яких ми очікуємо вже у лютому 2021 р. 

Ми не лише виконали план діяльності організації до кінця 2020 року (як цього вимагала програма інституційної підтримки), а реалізували повноцінний проєкт, залучивши до опису фонду 8 співробітників Інституту (О. Бузько, В. Мисак, Г. Станиціна, Д. Романенко, Н. Хамайко, В. Рудь, І. Шейко, Ю. Ходукіна), а також С.М. Ляшко, дослідницю біографії С. Гамченка. На волонтерських засадах  до проекту приєднались співробітники Інституту С. Павленко, С. Лисенко, Р. Рейда, М. Авраменко, В. Павлова, О. Нездолій, і ще близько 20 осіб з-поза Інституту.

Основна робота тривала місяць – з 1 по 30 грудня 2020 р. у віддаленому форматі: на гугл-диску кожен мав свою папку, в якій працював з оцифрованими документами фонду в Excel-таблиці, де потрібно було заповнити «метадані», подрібнивши і деталізувавши наявний до того недосконалий опис фонду.

Оцифровані документи були згруповані «під дослідників». Відповідними кольорами у попередньому описі фонду було позначено прізвища дослідників, які від початку погодились обробити певний масив даних. Відповідно на гугл-диску кожен мав свою папку, в якій зберігався Excel-документ з описом, а також папки з оцифрованими документами. Кожна папка була названа номером справи, як-от 003_01_0001 (номер фонду_номер опису_номер справи). Назви файлів своєю чергою складались із чотирьох цифр 003_01_0001_0001 (номер фонду_номер опису_номер справи_порядковий номер скана).  

До опису документів були залучені: Галина Станиціна, Дарина Романенко, Наталя Хамайко, Віталій Рудь, Світлана Ляшко, Сергій Павленко, Анна Яненко, Олександр Тарабукін, Павло Нечитайло, Сергій Лисенко, Роман Рейда, Микита Іванов, Мар’яна Авраменко, Віра Павлова, Олександр Нездолій, Олександр Бонь, Андрій Бардецький, Володимир Гольонко, Валерій Саєнко, Лариса Кочеткова, Ольга Глибіна, Олександр Бузько, Микита Грищенко, Льоля Філімонова, Альона Гнатюк. Також над проектом працювали: Олександра Бузько, Володимир Мисак, Ірина Шейко, Юлія Ходукіна, Олександр Малишев, Ірина Пелипенко, Оксана Давиденко, Віталій Жигола, Анна Левицька, Анна Баранова. Допомагали консультаціями: Ірина Глік, Світлана Старовойт, Олексій Комар, Віктор Косаківський, Володимир Колибенко, Артем Борисов, Владислав Берковський, Сергій Теліженко, Денис Вєтров. 

РОБОТА ІЗ НАПОВНЕННЯ САЙТУ

Робота з програмістом Володимиром Мисаком почалась паралельно. В результаті створено сайт www.hamchenko.archive.iananu.com, на якому представлено чималий перелік категорій (станом на сьогодні виділено 42 категорії). В кожну із категорій підтягуються відповідні скан-копії окремих справ з детальними підписами. 

Веб-сайт був розміщений на веб-сервері хостинг компанії
«UKRINDEX» (https://www.ukrindex.com/). З грудня 2023 сайт перенесено на хостинг компанії AWS.
Сайт фонду є субдоменом (піддоменом 3 рівня) до основного домену. Адреса сайту //hamchenko.archive.iananu.com/

Сайт побудований на основі системи керування вмістом з відкритим вихідним кодом WordPress. Дана система написана на мові PHP 7.4 та використовує для зберігання даних СУБД MySQL 5.6.39.

Сайт складається з клієнтської (фронтенд) та адміністративної (бекенд) частин.

Користувачем веб-сайту може бути будь-яка особа, що має технічні
можливості для виходу в Інтернет. Фронтенд створений за допомогою професійної теми для WordPress Bold Photography Pro групи CATCH THEMES, включно з тематично обраною функціональною частиною. Верстка адаптивна для всіх типів пристроїв (ПК, планшетів, мобільних телефонів). Використовується близько 30 плагінів та віджетів, серед них: різні види галерей та слайдерів, двомовність (укр. та англ. версія), структура категорій та справ, плагіни безпеки. На сайт завантажено більш ніж 30Гб фото та відеоматеріалів, які згруповані у 42 категорії та 500 ключових об'єктів. Модератори різного рівня доступу мають можливість створювати та редагувати контент сайту.

КАТЕГОРІЇ ДОКУМЕНТІВ, ПРЕДСТАВЛЕНІ НА САЙТІ

Оскільки обсяг документів виявився значним (описано фактично весь фонд: 229 справ, близько 20.000 сканів), було прийнято рішення оприлюднювати документи на сайті частинами.

Станом на 24 грудня 2020 р. оприлюднено біографічний блок «Про Сергія Гамченка», великий масив документів з діяльності вченого (робота у ВУАК тощо), категорії «Розкопки в Києві на Садибі Трубецьких», «Дніпрогесівська археологічна експедиція», частково категорію «Епістолярна спадщина» (листи 1920-х років, що тематично дотичні до інших опублікованих категорій).

Планується поетапне завантаження на сайт таких блоків:

  • «Трипілля» ( + документи Іполита Зборовського + листування з ним);
  • «Дослідження на Волині» ( + документи про Волинський науково-дослідний музей);
  • Дослідження в інших регіонах України ( + дотичне тематично листування);
  • Ранній період С. Гамченка (дослідження Фінської затоки + листування з Імператорською археологічною комісією + колекція вирізок з газет та журналів за 1903-1913 рр.)

ПОДЯКИ

Архів висловлює щиру вдячність усім залученим до роботи над проєктом.

Окрема подяка - дирекції Інституту археології НАН України: В.П. Чабаю, А.В. Буйських, О.В. Манігді.

Вдячні за сприяння Українському Культурному Фонду.

У якості подарунка для всіх учасників та учасниць проєкту було надруковано сувенірний календар зі світлинами з фонду Сергія Гамченка, який у високій якості можна завантажити тут.

 

Scroll Up